TYDZIEŃ EDUKACJI GLOBALNEJ W PORADNI PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNEJ OBCHODZONY Z DZIEĆMI OBJĘTYMI WWR
Nie pamiętam, żeby w czasie mojego dzieciństwa (pokolenie trzydziestolatków) mówiono o konieczności ochrony środowiska. Polska odkrywała wówczas dobrodziejstwo jednorazowych reklamówek i plastikowych butelek. Koszt naszej wygody jest bardzo wysoki – niszczenie planety, która jest naszym domem. Dziś, po latach, musimy na nowo nauczyć się żyć bez „jednorazówek”. Za późno na pesymizm – cytat z obrazującego naszą sytuację filmu „S.O.S. Ziemia” (https://www.youtube.com/watch?v=Pjvi6rU2PT4 (polecam obejrzenie choćby fragmentu od 1:37:50), który wciąż brzmi w mojej głowie. Temat bardzo poważny, więc powinniśmy działać teraz, już, natychmiast. Oprócz odpowiedzialnego konsumpcjonizmu w prywatnych domach, powinniśmy również zadbać o edukację młodego pokolenia. I tak zrobiliśmy…
Powyższy film został wyświetlony dla rodziców naszych podopiecznych. Dzieci otrzymały dawkę wiedzy w łagodniejszej wersji. Najpierw wysłuchały bajki „Tosia odkrywa czekoladę” http://igo.org.pl/wp-content/uploads/2015/01/Tosia_A3_podglad.pdf, a później własnymi ustami mogły sprawdzić, czy czekolada pochodzące ze sprawiedliwego handlu smakuje lepiej :P Dowiedziały się, jak segregować odpady (choć kryterium możliwości podarcia -papier- nie zawsze się sprawdzało). No i oczywiście, pobawiliśmy się w ozdabianie ekologicznych toreb na zakupy.
Dbając o środowisko, nie można zapomnieć o cudownej, otaczającej nas przyrodzie. Dzięki wsparciu Nadleśnictwa Karwin dzieci poznały odgłosy ptaków przebywających w polskich lasach i sprawdziły, jak wyglądają domki znanych nam zwierząt. Serdecznie dziękujemy za wypożyczenie tablic informacyjno-edukacyjnych.
Zabawę zakończyliśmy przy ekologicznej piosence dla dzieci https://www.youtube.com/watch?v=pRNtFXew_VE Dowodem na udane spotkanie był taniec, którego najmłodsi nie chcieli zakończyć. Mamy nadzieję, że w ich domach od teraz będzie mniej plastiku. Czego i sobie życzymy:)